2019-05-16 21:47:34

Projekt "Czy doświadczenie kama muta może obniżyć uprzedzenia wśród narcyzów grupowych?"

Celem projektu jest zbadanie czy doświadczenie kama muta (stanu afektywnego należącego do kategorii emocji wychodzących poza ‘ja’) polegającego na poczuciu głębokiego wzruszenia doświadczeniem związku z czymś/kimś poza nami samymi – redukuje uprzedzenia oraz agresję odwetową wśród osób, które mają szczególną skłonność do przejawiania uprzedzeń oraz do reagowania agresją na zagrożenie pozycji grupy własnej czyli wśród narcyzów grupowych.

Ponieważ narcyzm grupowy wiąże się z postawami destrukcyjnie wpływającymi na harmonię relacji międzygrupowych istotne jest zrozumienie mechanizmu, który wiąże go z wrogością oraz określenie jaki rodzaj interwencji mógłby zredukować ten związek. Doświadczanie kama muta – opisanej w najnowszej literaturze emocji wychodzącej poza ‘ja’, wywoływanej przez doświadczenia takie, jak kontakt ze sztuką, przedmiotem kultu, ale także kochanymi i bliskimi osobami lub w obliczu wyjątkowo poruszających zdarzeń (Zickfeld i in., 2018) - zwiększa potrzebę odczuwania jedności i wspólnoty z innymi (Fiske i in., 2017). Dlatego szczególnie doświadczenie kama muta może ukształtować i wzmocnić zdolność regulowania negatywnych emocji wśród narcyzów grupowych w sytuacjach międzygrupowych. Doświadczanie kama muta może ukształtować i wzmocnić umiejętność regulacji negatywnych emocji wśród narcyzów grupowych ponieważ i pozwolić im na doświadczanie wspólnoty z innymi wychodzącej poza podziały międzygrupowe. W ten sposób może obniżyć uprzedzenia wobec grup obcych, które narcyzi grupowi postrzegają jako zagrażające grupie własnej. Taka możliwość redukcji agresji międzygrupowej i uprzedzeń wśród narcyzów grupowych nie została jeszcze poddana gruntownej empirycznej weryfikacji, jednak wyniki badań pilotażowych są obiecujące i uzasadniają podjęcie dalszych badań.

Projekt badawczy ma na celu dalszy empiryczny test efektów kama muta, aby w konsekwencji stworzyć podstawę dla opracowania interwencji mającej na celu redukcję agresji międzygrupowej i uprzedzeń wśród narcyzów grupowych. Dla opracowania teoretycznych podstaw dla takiej interwencji niezmiernie istotne jest zrozumienie mechanizmu oczekiwanej zmiany. Dlatego proponowane badania mają na celu nie tylko stwierdzenie czy oczekiwany efekt występuje ale również zrozumienie dlaczego efekt ten występuje.  W tym celu, planujemy określić czy efekt kama muta na obiżenie uprzedzeń mediowany jest przez skłonność do humanizowania grupy obcej – włączania jej członków w zakres grupy, z którą badani mogą odczuwać związki wspólnotowe, do których odwołuje się kama muta. 

Jak objawia się kama muta?

- Uczucie ciepła w klatce piersiowej 
- Dreszcze
- Gęsia skórka
- Gula w gardle
- Łzawienie oczu
- Przerwa w oddechu
- Okrzyk jak np. "awww"

Dowiedz się więcej o kama muciehttp://kamamutalab.org/about/how-does-kama-muta-feel/

Projekt jest finansowany ze środków dotacji MNiSW dla Wydziału Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Poznaniu – grant BST przyznany Agnieszce Golec de Zavala.

Beata Urbańska
Beata Urbańska
View profile